3 maja na Przysłopie

Uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 3 maja jest obchodzony jako polskie święto państwowe.

3 maja, jak co roku, delegacja Pienińskiej Szkoły Branżowej I stopnia im. ks. Franciszka Blachnickiego w Szczawnicy wzięła udział  w uroczystych patriotyczno-kościelnych obchodach Święta 3 Maja na Przysłopie. Uroczystości rozpoczęły się złożeniem przez delegacje poszczególnych instytucji szczawnickich wiązanek pod pomnikiem poległych Partyzantów na Przysłopie. Następnie korowód uczestników uroczystości udał się przed kaplicę na Przysłopie, gdzie została odprawiona Msza Św. koncelebrowana poprzedzona okolicznościowym występem przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy. Organizatorami uroczystości byli: Oddział Pieniński Związku Podhalan, Miasto i Gmina Szczawnica oraz Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy.