„o Profesorze, co Podhale miał w duszy”

„Głód wiedzy prowadzi na wyżyny moralne, intelektualne i społeczne”

prof. Andrzej Waksmundzki

W dniu 27 października, grupa uczniów Pienińskiej Szkoły Zawodowej w Szczawnicy, wzięła udział w spotkaniu poświęconym profesorowi Andrzejowi Waksmundzkiemu, polskiemu specjaliście w zakresie chemii fizycznej.  W roku 1979 pod nadzorem Profesora Waksmundzkiego, wytworzono pierwszy kabel światłowodowy o długości 2,5 km, łączący dwie centrale telefoniczne w Lublinie.  Spotkanie odbyło się w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu i wzięło w nim udział ponad 600 zaproszonych osób, w tym uczniowie podhalańskich szkół. Profesor, który bardzo mocno związany był z Podhalem, (urodził się w Waksmundzie, uczęszczał tutaj do szkoły a następnie do gimnazjum w Nowym Targu) dostał trzykrotnie tytuł honoris causa. Nazywany do dziś „Profesorem Profesorów”, gdyż pod jego opieką tytuł magistra uzyskało ponad 500 studentów, a doktorat 43 magistrów. Wykład dotyczący życia zmarłego profesora prowadziła jego córka, prof. dr hab. Monika Waksmundzka, a występ artystyczny dotyczący życia profesora wykonali uczniowie szkoły podstawowej w Ostrowsku, której dziś jest patronem.  Dzięki takim spotkaniom, młodzież może poszerzyć swoją wiedzę na temat wybitnych osobistości pochodzących z naszego terenu.