fbpx

Pępek świata

  • gallery
  • gallery
  • gallery
  • gallery
  • gallery

Dnia 16.09.2021 r. młodzież obejrzała spektakle profilaktyczne „Pępek świata” i „Odnaleźć siebie” w wykonaniu aktorów z Teatru Maska z Krakowa.

Tematem przewodnim spektaklu „Pępek świata” był problem egoizmu i braku szacunku. Każdy młody człowiek powinien walczyć o siebie i realizować życiowe cele. Czy osoba, która w ten sposób postępuje i kieruje się swoim dobrem to egoista? Zdecydowanie nie! Lecz jeśli robi to nie zwracając uwagi na innych.. wówczas można to nazwać egoizmem. Przedstawienie ukazuje problem egoizmu wielowymiarowo, zamiast jednej spójnej fabuły zobaczyliśmy wiele różnych scen z życia głównej bohaterki – Karoliny.

Drugi spektakl „Odnaleźć siebie” poruszał problem narkotyków i dopalaczy. Do Ośrodka odwykowego  trafia narkomanka Gabrysia po nieudanej próbie samobójczej. Jest bardzo zamknięta
w sobie i niedostępna, arogancka i nieufna wobec otoczenia. Prowadzący ją lekarz ma problemy
z dotarciem do niej. Dziewczyna jest niezadowolona z pobytu  w Ośrodku. Przyjaciel Gabi – Wafel przynosi jej do Ośrodka działkę narkotyku. Ona przebywająca w Ośrodku już od dwóch tygodni, odmawia przyjęcia go, wyrzucając przyjaciela za drzwi. Wafel bierze narkotyk przeznaczony dla Gabi. Jednak kończy się to dla niego źle. Na szczęście jest Gabi. Pomaga przyjacielowi i Wafel ląduje na ,,detoxie”. Ten incydent  oraz wspomnienia  sprawiają, że dziewczyna całkowicie zmienia swój stosunek do rzeczywistości

 Każdy młody człowiek z radia, prasy, telewizji wie, że narkotyki są złe. Co więc sprawia, że mimo to po nie sięga? Narkomania zwykle zaczyna się niewinnie. To chęć eksperymentowania, pokazania się, dyskoteka czy nowi znajomi sprawiają, że człowiek decyduje się wziąć pierwszy raz.